Jaké věci lidé nejvíce hromadí v případě očekávání katastrofy?

Představte si, že jste se dozvěděli o nějaké katastrofě. Jaká je vaše reakce? No, pokud jste stejní jako 95% populace, poběžíte se zásobit do obchodu. Pokud však již máte klíčové položky a umíte rozlišit co je potřebné a co nikoliv, vyhnete se chaosu v obchodech a prázdným regálům.

Chcete vědět, co máte mít po ruce v případě nouze? Zde je seznam položek, které obvykle byly vzácné a zmizely z regálů jako první v oblastech, které zasáhla katastrofa. Je zřejmé, že pokud tyto položky jsou první na řadě, když se čeká nějaká katastrofa, pak je logické se domnívat, že se jedná o předměty, které lidé ocení nejvíce v případě nouze. Nicméně když jsem upozornil na tyto položky jako na ty, které jednotlivci hromadí v případě nouze, tak se budu zabývat, proč je daná položka potřeba, abychom tak zabránili zbytečnému sklonu k hromadění.

Elektrocentrála: Pokud jednu takovou potřebujete, rozhodně kupte kvalitní a nešetřete na ní. Nicméně já nedoporučuji, abyste utráceli peníze za generátor, když nemáte všechno ostatní připravené. Generátor by měl být poslední věc, kterou byste měli získat, protože je to luxus.  Aby bylo možné použít elektrocentrálu, budete muset uložit palivo, které nemá dlouhou trvanlivost. Bude také terčem zlodějů díky hluku, který vydává. Budete muset být také připraveni provádět opravy, pokud se stroj porouchá.

Vodní filtry / Čističe: Jodidové tablety, uhlíkové filtry a tablety chloridu železitého, pro případ nutnosti čistit pitnou vodu.

Vyschlé dřevo: Dřevo využijete pro teplo a vaření. Vyschnutí surového dřeva trvá 6 až 12 měsíců. Doporučuji, abyste se zásobili i alternativními druhy paliva, jako je propan, petrolej nebo líh.

Lampový olej, knoty, lampy: Až příliš často lidé zapomenou mít víc knotů. Četl jsem o hodně situacích, kdy bylo spousta oleje, ale žádné knoty. Ideální je koupit čirý olej.

Sebeobranné prostředky, jiné než zbraně a munice: Pepřové spreje, praky, nože, obušky apod.

Ruční otvíráky konzerv a ruční šlehače na vejce: Pokud jste spoléhali na tyto položky v elektrické verzi, ujistěte se, že si poradíte i bez elektriky.

Ovocné sirupy, cukr bílý, cukr hnědý a med je vaše sázka na jistotu. Udržujte zásobu cukru v suchu, nejlépe pomocí sáčků absorbujících vlhkost.

Rýže, luštěniny, pšenice: Snadno se vaří a poskytují základní stravu nutnou pro přežití.

Rostlinný olej, tuk: Pro vaření, pečení, údržbu, atd. Tuky jsou třeba pro vaše hormony a klouby a rozhodně bychom na nich neměli šetřit. Olivový olej má velmi dobrou trvanlivost a také je pro vás prospěšný. Přepuštěné máslo vydrží 12 měsíců a nemusí se údajně skladovat v chladu. Arašídový olej vydrží údajně až 5 let, ale není to levná záležitost. Dlouhodobě skladovatelný je také kokosový olej.

Barely na vodu: Měly by být neprůhledné a voda v nich by měla být skladována v chladu. Pokud tedy nemáte zdroj pitné vody nezávislé na elektřině (studna s ruční pumpou) nebo očekáváte její kontaminaci, je nutné se zásobit.

Mlýnky na obilí: Ano, to si lidé hromadí v nouzové situaci. Můžete mít jeden elektrický a jeden ruční. Zásoby mouky vám brzy dojdou a na řadu přijde právě mlýnek a mletí obilných zrn.

Propanové lahve s vařičem: Velice žádoucí zboží v případě katastrofy jsou propanbutanové lahve s mřížkou na vaření. Kvalitní gril je také dobrá pomůcka.

Stojany na svíčky a dostatek svíček: Když není elektřina, lidé fungují asi 8 hodin denně. Mít dostatek světla bude důležité.

Dětské potřeby: Plenky / masti / aspirin atd. pokud máte děti, zásobte se látkovými plenami a dalšími hygienickými potřebami pro děti. Pokud děti nemáte, i tak je dobré mít tyto položky pro případ, že budou třeba.

Mycí houby, mopy, hadry a saponáty: Sanitace je rozhodující v případě nouze. Mít čistý oděv je základem hygieny. Proto je třeba mít i dostatek pracích prostředků a mýdel.

Vařiče: Ideální je mít více zdrojů. Kamna na dřevo, lihový vařič a plynový vařič. A dostatečná zásoba paliva.

Vitamíny: Lidé nepodceňují vitamíny ani při katastrofách. To je důležité. Při běžné stravě je vitamínů dost, ale když se přejde na nouzovou stravu, je dobré mít vhodné doplňky. Vitaminy C, E a B jsou vrchol mého seznamu. Pokud nakupujete vitamíny, ujistěte se o jejich trvanlivosti.

Hygienické produkty: Jako jsou ženské potřeby, šampony, zubní kartáčky a pasty, deodoranty, a pleťové vody.
Pro ženy je k dispozici znovu použitelný produkt nazvaný menstruační kalíšek vyrobený z latexu nebo lékařského silikonu. Také se ujistěte, že máte hřebeny na vlasy a kartáče na ruce. Ujistěte se, že máte také dětské ubrousky. Pomocí nich se "umýt" až se bude šetřit vodou a energií. Také si pořiďte antibakteriální gely na ruce.

Termo prádlo: Velice důležitá věc, která mizí z pultů obchodů při katastrofách.

Obloukové pily, sekery a klíny: Jejich nutnost není třeba nijak zdůrazňovat.

Hliníková fólie: Kupte si tu co nejpevnější. Využijete ji na vaření a skladování potravin.

Barely s benzínem a naftou: Do motorového nářadí, do auta při útěku do úkrytu je dobré mít zásoby benzínu. Využití má hlavně do již zmíněné elektrocentrály. Nevýhodou je omezenost skladování a lákadlo pro zloděje.

Pytle na odpadky: To je bod, na kterém nešetřete. Pokud se vám nepodaří postarat o hygienu, pak zemřete.

Papírové hygienické potřeby: například toaletní papír, papírové kapesníky, papírové ručníky. Víte, jak dlouho vydrží jedna role toaletního papíru u vás doma? Zjistěte si to. Také papírové talíře a plastové kelímky a nádobí pomůže šetřit vodou, stejně jako vaší energií.

Mléko: Sušené, kondenzované a trvanlivé mléko mizí také z pultů obchodů rychle.

Zahradní semena: (nehybridní) Musí být dobře provzdušněné a umístěné v chladu a suchu. Nejdéle vydrží semena v mrazáku.

Kolíčky, šňůry a ramínka na prádlo: Prádlo je potřeba usušit a na elektrickou sušičku se nebudete moci spolehnout.

Konzervované maso: Díky bohu za obchody, které prodávají kvalitní konzervy hovězí, kuřecí, krůtí a tuňáka.

Hasicí přístroje: Tam kde je chaos, jsou požáry. Ujistěte se, že jste připraveni. Také je dobré mít dost jedlé sody na popáleniny.

Lékárničky: V ideálním případě můžete mít i univerzální chirurgické soupravy. To je oblast, která je výrazně podceňována. Nezapomeňte, aspirin, ibuprofen, a sirup proti kašli.

Baterie: Ujistěte se, že máte všechny druhy do vašich zařízení, které v případě katastrofy využijete.
Ideální je zainvestovat do dobíjecích baterií a solární nabíječky.

Koření a pečení: Dbejte na dostatek zásob mouky, droždí, soli, česneku a dalšího koření, které používáte pravidelně. Ujistěte se, že máte bujóny a sójovou omáčku, octy, polévková koření apod.

Zápalky, zapalovače: Bez ohně to nejde. Zajistěte si dostatek zapalovačů, zápalek a skladujte v suchých neprodyšných obalech.

Papír na psaní, tužky, propisky: Není třeba vysvětlovat. Papíry a psací potřeby jsou potřeba. Také nezapomeňte mít solární kalkulačky.

Truhly na uchování potravin v chladu: Tyto bedny mají dvojí účel, jak v teplém a chladném počasí. V teplém počasí, samozřejmě mohou zabránit přehřátí, ale v zimě, mohou zabránit zmrznutí věcí, které nechceme nechat zmrznout.

Pracovní rukavice, pracovní oblečení: například pracovní boty, opasky, rukavice, džíny, atd. Budete mnohem více pracovně aktivní v případě nouze. Takže to bude vaše každodenní oblečení, které bude vaší módou. :-)

Svítilny, přenosné zdroje světla a pochodně: Přenosné zdroje osvětlení budou neocenitelné v případě nouze.

Litinové nádobí: Pro vaření na kamnech a vařičích je lepší mít litinové nádobí.

Rybářské potřeby: Pokud nebudou vodní zdroje otráveny v případě katastrofy, určitě bude rybaření dobré jako zpestření jídelníčku.

Repelenty proti hmyzu: Zvažte nákup sprejů a krémů proti hmyzu. Budou se hodit, až se budete pohybovat často venku.

Lepicí páska: Budete potřebovat lepicí pásku. A to hodně pro spoustu důvodů.

Materiály: Ujistěte se, že máte těžké plachty a lana. Je třeba mít i zásoby prken, hřebíků a šroubů. Vše co by se mohlo hodit na stavbu přístřešků apod.

Batohy a Deštníky: v případě, že musíte opustit svůj domov a evakuovat se, je dobré mít pohodlné cestovní zavazadlo.

Šicí materiál: Oděvy budou potřebovat opravit; látka se bude muset vyměnit, takže se ujistěte, že máte opravdu dobré kvalitní nůžky. Pokud neumíte šít, je dobré osvojit si základní dovednosti v této oblasti. Možná nemáte dostatek financí na koupi věcí pro připravenost, ale nemůžete se vymlouvat na neschopnost získat dovednosti.  Máte internet, knihovnu, a spoustu levných knih a kurzů, takže se naučte co je třeba.

Konzervy: například ovoce, zelenina, marmelády…

Nože: Bez kvalitních nožů se neobejdete. Je dobré mít i nástroje na jejich broušení.

Ložní prádlo: Myslete na spací pytle, dětské postýlky, nafukovací matrace, polštáře, prostěradla, deky a základní matrace.

Hry: například deskové hry, karty, kostky, atd. jsou důležité předměty pro případ nouze. Je potřeba se starat o duševní zdraví, zabavit děti a pobavit se.

Nápoje v prášku: například čokoláda a ovocné nápoje, jsou vyhledávaná komodita při katastrofě. Měli byste si ale vystačit s prostou citronovou šťávou, která v kombinaci s vodou vytvoří chutný nápoj.

Trvanlivé pochutiny: Sušenky, tyčinky, preclíky, sušené hovězí a ořechy.

A poslední, ale určitě ne nejméně důležité.... Zbraně a munice: Zatímco mnoho takzvaných odborníků na připravenost mají tendenci vyhýbat se diskusi na téma zbraní, je však potřeba myslet i na to.

V případě, že je nouze, vždy následuje chaos. Neexistuje žádná záruka, že v případě katastrofy zůstanou věznice plné a vězni se nedostanou ven. A existuje spousta lidí, kteří nejsou připraveni na takové katastrofy, a budou zoufale hledat zásoby, které nemají. Musíte myslet především na svou rodinu a zabezpečit tak své zásoby. Je naivní se domnívat, že nikdo nebude mít zájem o vaše zásoby. Nechcete přeci čekat se založenýma rukama a dívat se jak někdo vyhrožuje vám a vaší rodině.
Projděte si příslušnou legislativu v ČR, kde se dozvíte jak získat oprávnění mít zbraň.

Použité zdroje: http://www.preparednesspro.com/items-to-hoard

Diskutovat můžete k tomuto článku na fóru

Aktivní témata na fóru

  • Prej akvarium. To je normalni demo mauzolea...

  • To nejsou trhy. To je kulturni akce.PS: Vtipne je ze ani nekteri vladni zaviraci nepovazuji...

  • Podobný kocourkov je i u nás ale tady naštěstí dost obchodníků začíná vzdorovat, vytváří tzv....

  • Na FB to už nenajdem. Ale takto to teraz vyzerá na slovensku. Zavreté všetky malé...

  • Citace: Dag Björndal  Dnes v 11:29:31 dopoledneTo vyjadrenie "obyčajného" lekára od Soni vyšlo aj v...