Fórum Preppers
zapojte se do diskuze
Proč se stát prepperem?
možné scénáře budoucnosti
5 principů připravenosti
desatero preppera

Kdo to jsou Preppers?

Kdo to jsou  Preppers?

Prepperské hnutí vzniknulo v Americe. Jedná se o lidi, kteří žijí normální životy a přitom přemýšlejí o tom, že svět nemusí být vždy jen bezpečné a příjemné místo pro život. Sem-tam nějaké tornádo či hurikán jim dají za pravdu.

U nás, v Česku, již také existuje komunita lidí, kteří přemýšlí o tom, coby, kdyby.. Někteří se zase zamýšlí o neudržitelnosti současného drancujícího životního stylu, ničení přírody, plýtvání nenahraditelnými fosilními palivy. K prepperství a survivalismu jsme se dostali různými cestami. Někdo přes vlastnictví střelné zbraně, někdo přes svou zahrádku, další přes politiku a filosofii, jiný zase nechce konzumovat za jídlo se vydávající jedy nakupované v supermarketu. Většina z nás žije ve městě, v bytovém domě nebo v příměstském satelitu. Čím více se problémem zabýváme, tím více zjišťujeme, jak málo víme a známe, děsí nás zjištění, jak málo stačí k tomu, abychom se ocitnuli v situaci, kdy nám bude zima a budeme mít hlad.

Jedno máme společné. Uvědomujeme si, jak křehká a zranitelná je naše civilizace. Víme, že stačí aby pár hodin nefungovala elektřina a začnou umírat první lidé. Nemocní na přístrojích, lidé uvízlí ve výtazích, přestane nám fungovat topení, nebudou fungovat bankomaty, neotevřou supermarkety a nastane chaos a hlad. Ztratili jsme důvěru ve stát a uvědomujeme si, že se jednou budeme muset o sebe a své rodiny a blízké postarat sami.

Nemusí zrovna být přírodní katastrofa nebo válka, stačí rozsáhlá hospodářská krize, podobná té, která postihnula svět ve třicátých létech. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží něco podobného a že to, co bylo nedávno vydáváno za hospodářskou krizi byla jen drobná nesnáz.

A tak přemýšlíme, co udělat pro sebe, své děti a blízké v případě že by kdyby.. Snažíme se, aby nás nepředvídatelné okolnosti nezastihnuly úplně nepřipravené. Máme ve spíži zásobu potravin na půl roku, teplé oblečení, vařič na PropanButan, ve sklepě nám stojí kamna, kouřovodové trubky a několik balíků briket, dva kanystry s benzínem a u někoho i elektrocentrála. Ti šťastnější z nás opět  udržují své staré chalupy po rodičích nebo chatičky v zahrádkářské kolonii. Ti méně šťastní přemýšlí o tom, že by bylo dobré vlastnit alespoň kousek země, která by nás dokázala v případě nouze uživit. Jsme většinou sami, naše okolí si nás dobírá, ale zjišťujeme, že na internetu je toto téma docela živé a aktuální. A tak společně znovu objevujeme zkušenosti našich předků, kteří zažili doby Velké hospodářské krize a války, dědečků a babiček z vesnic a doplňujeme je o vědomosti, které máme my.

Web www.preppers.cz založili lidé, kteří jsou přesvědčeni, že nestačí jen přežít několik týdnů a měsíců. Nestačí utéci do lesa nebo na chalupu a tam se ukrýt či zabarikádovat. Věříme, že můžeme překonat nedůvěru, chorobný individualismus a sobectví, které mezi lidmi panují. Věříme, že se můžeme spojit a spolupracovat.

Lidé v naší zemi byli ješte do první poloviny 20 stoleti z velmi soběstační. Postupně ale začali více a více spoléhat na pohodlný život ve městě a na stát. Ztráceli kontakty s ostatními lidmi, dokonce i s rodiči a sourozenci, protože nic od nich nepotřebovali. Přišli tak o své insktinktivní schopnosti přežít ve složitých situacích a být připraveni na obtížně předvídatelné problémy. Stali se velice zranitelnými. Lidé v USA si to začali uvědomovat v již době studené války. A tak vzniklo prepperské hnutí. My chceme navazat nejen na jejich zkušenosti ale také na zkušenosti našich předků, šířit tyto informace, mezi lidmi,  protoze čím více z nás dosáhne určité míry alespoň částečné soběstačnosti a připravenosti, tím menší dopad na nás bude mít cokoliv, co by naší zemi v budoucnu mohlo potkat.


Tedy, zde, v Česku, slovo Preppers znamená být připraven a nebýt sám.

Aktivní témata na fóru

  • https://www.prolibertate.cz/2021/10/vzor-trestniho-oznameni-brante-se-utisku-zakazniku/V příloze k trestnímu oznámení seznam publikací ohledně možnosti šíření viru očkovanými...

  • Nutno ale zmínit, že se americký Národní institut pro zdraví (NIH) zmiňuje také o tom,...

  • Citace: BartH8  Včera v 10:42:36 odpoledneWHO na tiskovce z 5. října 2021 oznámili, že smrtnost...

  • Americka neziskovka EcoHealth Aliance manipulovala vo Wuhane 2018-19 s netopierym koronavírusom tak, aby zosilnila až...

  • Prolhaný Chlíbku, i CDC a Fauci říkají, že očkovaní proti COVID šíří nákazu zcela stejně,...