Úvaha na kombinaci FIFO a strategických zásob

1) FIFO - tedy pravidelná rotace běžně konzumovaných potravin
2) Strategické zásoby

Domnívám se, že optimálního výsledku, tedy zajištění přežití rodiny, dosáhnujen kombinací obou metod.


     Metoda FIFO je vhodná hlavně pro zásoby na první dvě vegetační sezóny, kdy bude venku nebezpečno. Většina potravin je schopna skladování po takto dlouhou dobu. Na období těsně po PA budeme buď někde zalezlí a snažit se na sebe příliš neupozorňovat. Tedy, budeme mít poměrně malý výdej energie, pak by nám zásoby mohly vydržet i déle, nebo naopak budeme, jako rodina zaměstnáni zajištěním holého přežití, hlídkováním, bojem, budováním obranýchopatření. Toto období má dle mého názoru společného jmenovatele. Je tedy důležitá jednoduchá příprava potravin s minimální energetickou náročností. To splňují všelijaké instantní potraviny, konzervy, a to i domácí výroby, dehydratované výrobky. Potřebu horké vody na jejich přípravu bych nezavrhoval, spíše bych se ji snažil zajistit. Každý by měl mít zajištěn příjem alespoň 2-3 litů tekutin denně. Když už ji budeme muset nejlépe převářet, tak ji budeme mít horkou. Tedy, polévky, kaše, energetické drinky, hlavně v ziměse to hodí.

     Strategické zásoby budou důležité hlavně na další období, kdy už budeme mít relativní volnost pohybu a možnost si nějaké potraviny i vypěstovat nebo nalézt. Pak nebude problémem ani dostatek energie, třeba na pečení chleba z uskladněného žita, pšenice, nebo na dlouhodobé vaření luštěnin.

     Takže na období FIFO PA sušenky, suchary, müsli, vločky, mouka, olej, konzervy, na období PA Strategických zásob původní suroviny tedy, zrno, žita, ovsa, pšenice, pohanky, čočky, bobů, fazolí a třeba sůl, vitamíny v krystalické formě, cukr, snad i nějaké to koření a další věci, které jsou dnes laciné a pak budou obtížně k mání nebo i nedostupné.

     Takže, shrnuto: s trvanlivostí zásob na první dvě sezóny si hlavu příliš nelámat, jen je uskladnit tak, abychom omezili zbytečné ztráty. Pravidelná rotace. Strategické zásoby důkladně uskladnit a počítat s jejich dlouhodoboutrvanlivostí, zde rotace bude také, ale ne tak častá. Pokud zrní vydrží 15 let a dá se koupit levně, tak rotaci můžeme řešit zkrmováním hospodářskými zvířaty, nebo začít naturáliemi sponzorovat ZOO.

Pár slepic, králíků možná že i koza a ovce by se daly udržet na živou methodu Archy Noemovy (zrní, granule) na jimi produkovaném hnoji pěstovat žampióny, hlívu ústřičnou, udržet v kondici základní sadbu, třeba i za cenu hydroponie a přisvětlování. Znamenalo by to racionálně vybít stádo až na plemenné kusy a ty udržet na živu za každou cenu. Také, proč nemít v úkrytu i pár slepic a kohouta, a zakonzervovanou líheň, když zrní vydrží tak dlouhoa je levné. Moc snášet nebudou, protože nebudou mít mnoho vápníku a broučky a žížaly, ale přežijí a to je důležité. V kompostu na žampiony či hlívu ústřičnou by ale možná pár žížal klidně být mohlo. Stačilo by na "vyčerpaný"kompost pustit slepice .

Autor : Saladin

diskuze: http://preppers.cz/forum/index.php?topic=608.msg6660;topicseen#msg6660

Aktivní témata na fóru

  • Prej akvarium. To je normalni demo mauzolea...

  • To nejsou trhy. To je kulturni akce.PS: Vtipne je ze ani nekteri vladni zaviraci nepovazuji...

  • Podobný kocourkov je i u nás ale tady naštěstí dost obchodníků začíná vzdorovat, vytváří tzv....

  • Na FB to už nenajdem. Ale takto to teraz vyzerá na slovensku. Zavreté všetky malé...

  • Citace: Dag Björndal  Dnes v 11:29:31 dopoledneTo vyjadrenie "obyčajného" lekára od Soni vyšlo aj v...