Trailbuiding

http://jahly.php5.cz/priroda03.jpg
 
Mám zvláštní koníček. Zametám v lese pěšinky po kterých se poté procházejí lidi, ale hlavně, projíždějí cyklisté na horských kolech. Taková stezka se jmenuje počeštěně singltrek. Je to vlastně jednostopá stezka, která lahodí oku, nehyzdí krajinu, a je blízká přírodě. Není to vyloženě přírodní stezka, protože někdy je potřeba stezku zaříznout(zakopat) do tělesa svahu. Pořád to však je 50cm, někdy trochu víc, úzká stezička, která se klikatí mezi stromy, proplétá se krajinou.
 
Byl jsem jedním z průkopníků v čr, kdo tyto stezky začali propagovat. Dříve jsem je jen čistil, a hledal zajímavé pěšinky s kusem hezké přírody. Až jsem před několika lety potkal Tomáše Kvasničku z Jablonce n.N., a to mi otevřelo nové obzory. Tomáš mi ukázal, jak se tyto stezky staví v USA, kde jsou lidé v tomto mnoho let napřed, oproti čr. Minimálně v mentalitě, kdy už byly vybojovány kompromisy mezi ochranou přírody, lesním hospodářstvím, majiteli pozemků, a bikery. Bikeři vždy chtěli prostoj na svůj sport, ale legislativa v tomto je zkostnatělá všude na světě. Ale první úspěchy se dostavily. Záviděli jsme bikerům, že mají tisíce kilometrů singltreku, a že v čr není nic.
Jako jeden z průkopníků, neřku-li možná jeden z vůbec nejzarputilejších "Diggerů-kopáčů" v čr jsem byl iniciátor petice ve Frýdku Místku. Byli jsme partalidí, co chtěli stejnou věc. Tehdy bylo hezké období občanského sdružení ČeMBA. ale primátorka města paní magistra Richtrová tomuto nebyla nakloněna, tak naši stezku, už domluvenou se správcem lesa, nechala zničit buldozerem. Zbylo z toho pěkné video natočené. P.Slavíkem...A čemba už taky není...netak, jak ji chci.
Bohužel, rozpadlo se to, a mně to stále mrzí. Nebudu v tom šťourat, ale za TK pořád stojím. Jsem v novém občanském sdružení SeMBA. Chceme dále podporovat singltrek ve všech jeho podobách.
Pro mně to je nejčastěji tak, že popadnu hrábě, motyku, mačetu a mojí spešl kosičku, a jdu opravovat a modelovat singltrek, který mám za barákem. Není toho málo, a stojí mne to cca 300 hodin ročně práce zadara. Je to však velký relax, být v lese, něco udělat, a vidět, že lidi jsou nadšení. Taky si vyvíjím spešl nářadí, co se vejde do batohu, a udělá co nejvíce práce.
Což je další můj koníček. Moje nářadí slouží stavitelům Rychlebských stezek, kde si pochvalují jeho nezničitelnost. Však jsem to vyvíjel hlavně prvotně pro sebe, aby sloužilo mně.
Existuje však člověk, který má stejný koníček, stejný životní styl, a je žijící legendou... Dělá traily už 30 let. Žije v Kanadě, ve městě Vancouver. Celý svět jej zná, jako "Digger-a". Tak, já jsem český kopáč. O tom kanadském právě vyšel článek v časopise Velo na několik stran. O mně měl článek vyjít taky, ale nějak z toho sešlo. Což je fuk, protože prvotní jsou stezky. Snad budu mít i další roky sílu, a dostanu se do lesa. Dokud jsem, dýchám, a stavím stezky. Pro sebe, pro vás.
 
 

Aktivní témata na fóru

  • https://www.prolibertate.cz/2021/10/vzor-trestniho-oznameni-brante-se-utisku-zakazniku/V příloze k trestnímu oznámení seznam publikací ohledně možnosti šíření viru očkovanými...

  • Nutno ale zmínit, že se americký Národní institut pro zdraví (NIH) zmiňuje také o tom,...

  • Citace: BartH8  Včera v 10:42:36 odpoledneWHO na tiskovce z 5. října 2021 oznámili, že smrtnost...

  • Americka neziskovka EcoHealth Aliance manipulovala vo Wuhane 2018-19 s netopierym koronavírusom tak, aby zosilnila až...

  • Prolhaný Chlíbku, i CDC a Fauci říkají, že očkovaní proti COVID šíří nákazu zcela stejně,...